DünyaHaberlerKuzey Amerika

Washington’da ABD’li yetkililerle görüşme yapılmadı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Washington ziyareti sırasında ABD’lı yetkililer ile görüşmediğini belirtti.

Mutteki, ABD ile bir görüşme gerçekleşmesi gerektiğinde böyle bir görüşmenin olabileceğini fakat Washington ziyareti sırasında böyle bir olayın gerçekleşmediğini ifade etti.

Mutteki, ABD’de yaşayan büyük bir İran nüfusunun olduğunu ve onların sorunlarıyla ilgili olarak Washington’a gittiğini, ABD’deki İran vatandaşlarının da son seçimlerde büyük oranda oy kullandıklarını söyledi.

ABD ile İran arasında diplomatik ilişkinin bulunmadığını belirten Mutteki, yine de ABD ile aralarında geçmişten kaynaklanan kültürel, ekonomik ilişkilerin de bulunduğunu ve bu ilişkilerin devam ettiğini ifade etti.

Mutteki, dün BM’de düzenlediği bası toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) tüm nükleer tesislerini bildirdiğini, açıklayacağı başka bir nükleer tesisi olmadığını söyledi.

Mutteki bir soru üzerine, Cenevre’deki görüşmelerde ele alınan İran’ın teklif paketinin son derece önemli olduğunu, çok önemli konular içerdiğini ve geçmiştekilerle karşılaştırıldığında bu kez İran’ın paketine yönelik ön yargılı bir tutum takınılmadığını söyledi. Gündemdeki konuların kapsamlı bir diyalogla ele alınması gerektiğini belirten Mutteki, ülkeler arasındaki diyaloğun devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Mutteki, Cenevre’deki görüşmelerden büyük bir ilerleme bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine ise müzakerelerde belirli konuların ele alındığını, bunun dışına çıkılmadığını söyledi.

Mutteki,yeni nükleer tesisinin 18 ay öncesinden, kendisine tanınan süreden çok önce UAEK’ye haber verdiklerini anlattı. Mutteki, UAEK’e tüm nükleer tesislerini bildirdiğini, açıklayacağı başka bir nükleer tesisi olmadığını belirtti.

İran’ın, Cenevre’deki müzakerelerden ne beklediğinin sorulması üzerine ise Mutteki, söz konusu ortamı yapıcı bulduklarını, karşı tarafın da İran gibi kararlı olması durumunda ilerleme sağlanabileceğini, İran’ın açık bir gündemi olduğunu belirtti. Müzakerelerin devam edebileceğini ve değişik çalışma gruplarının oluşturulabileceğini de söyleyen Mutteki, İran’ın, Cenevre’deki görüşmelerin zirve seviyesine yükseltilmesine hazır olduğunu da bildirdi.

Mutteki, Cenevre’deki görüşmeler sonucunda İran’ın uranyum zenginleştirmesini durdurmasının gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine ise bu konunun gündemde olmadığının bilinmesi gerektiğini söyledi.

Mutteki İran’ın uranyum zenginleştirmeyi durdurmadığı sürece sorunun nasıl çözüleceğini konusunda da tüm ülkelerin UAEK’nin kurallarına uyması, her zaman kurallarla haklar arasında bir denge olması gerektiğini belirterek, ülkelerin kendilerine tanınan ”barışçıl amaçlarla nükleer enerjiye sahip olma gibi” hakları da istediği gibi kullanabileceğini, kendilerinin de BM Şartı çerçevesinde haklarını savunduklarını kaydetti.

Mutteki bir soru üzerine Cenevre’deki görüşmelerin sonuçlarının açıklanmasının beklenmesi gerektiğini, nükleer tesislerin denetlenmesinin de UAEK ile kendi aralarında bir zaman tablosu üzerinde görüşüldüğünü anlattı.

Mutteki sözlerinin sonunda Cenevre’de başlayan müzakerelerin devam etmesini istediklerini vurgulayarak ”Biraz bekleyelim de sonucu görelim” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.