HaberlerOrtadoğuSuriye

Wikileaks İsrail ve BAE Arasındaki İlişkileri Normalleştirme İrtibatlarını Ortaya Çıkardı

Wikileaks sitesinin ortaya çıkardığı delillere göre: Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail; iktisadi, diplomatik, güvenlik ve askeri alanlarda ilişkileri normalleştirme adına seri irtibatlarda bulunuyorlar.

Tesnim Haber Ajansı – Middle East Monitor Gazetesi, Wikileaks sitesinin BAE ve İsrail arasındaki ilişkileri ortaya çıkaran delilleri yayınladı. Bu deliller Birleşik Arap Emirlikleri’nin Amerika’daki Büyükelçisi Yusuf el Uteybe’nin, ülkesi ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirme sürecinde “benzersiz bir boyutta” rolü olduğunu gösteriyor. Bu delillere göre; Birleşik Arap Emirlikleri sadece İsrail’in iktisadi ve güvenlik alanında çıkarlarını koruyan bir merkeze dönüşmüş değil, aynı zamanda Arap dünyasının, kendisiyle birlik olmaları için büyük çabalar sarf eden bir ülke olmuş durumda.

Bu delillere göre; Birleşik Arap Emirlikleri 2010 yılında İsrail’in Judo takımını karşıladı ve bu olay İsrail İstihbarat Örgütü MOSSAD’ın yaptığı, Hamas Hareketi komutanlarından Mahmut El Mebhuh’un terör olayı ile aynı zamanda gerçekleşti. O zamanda artık Birleşik Arap Emirlikleri’nde Filistin bayrağının açılmasının yasaklanması çok da şaşılacak bir şey değildi.

Wikileaks sitesinin delilleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail güvenlik şirketi AGT ile petrol ve gaz merkezlerinin ve Ebu Dabi şehrinin güvenliğinin sağlanması için anlaşmalar yaptığını ortaya çıkardı.

Bahsi geçen gazete, Birleşik Arap Emirlikleri’nin geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Yunanistan’da yapılan Kızıl Bayrak tatbikatlarında, İsrail ve Amerika’nın yanında yer aldığını yazdı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme süreci, sadece gizli kanallar aracılığı ile değil açıkça da gerçekleştirildi.

Gazete yazarlarından bir şahıs şöyle yazdı; İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, bölge ittifaklarında değişiklik yaşanacağı anlamına geliyor.

Bir İsrail konuları uzmanı da şöyle açıklamıştı; İsrail ile Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, Arap Baharından sonra daha da arttı ve bu son yılda artık açıkça görülmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.