HaberlerİranOrtadoğu

Ya Filistin’i destekleyin, ya da yoldan çekilin

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Filistin’in yanında yer almayan bölge ülkelerinin en azından tarafsız olmalarını istedi.

Ahmedinejad, Filistin Konferansı için Tahran’da bulunan Filistinli guruplar için yaptığı konuşmada, siyonist İsrail rejiminin var olma nedeni ve felsefesini kaybettiğini söyledi.

Korsan rejim İsrail’in var olma nedenini kaybettiğini ve bölgede bir istikrarsızlık kaynağı olduğunu belirten Ahmedinejad, Filistinli liderlerin de katıldığı Filistinlilere destek konferansındaki konuşmasında, “Allah’ın lütfu ve Filistin halkının direnişi sayesinde işgalci Siyonist rejim var olma nedenini kaybetmiştir. Bölgenin bir santimetrelik toprağındaki varlıkları bile bir tehdit, kriz ve savaş kaynağıdır ve bununla mücadele etmenin tek yolu da genç Filistin direnişi ile bölge uluslarının direnişinden geçmektedir” ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, Amerika ve Avrupa devletlerinin de gerçekte meseleyi anladıklarını ama onların bu konuda şüpheleri olması halinde, kendi milletlerinin görüşlerini almak için referandum düzenlenmesine izin vermeleri gerektiğini hatırlattı.

Sözde insan hakları ve terörle mücadeleden dem vuran ülkelerin gerçekte siyonist İsrail’i daha da güçlendirmek ve desteklemek için bölgeye gelmek olduğunu belirten İslami İran cumhurbaşkanı, bu ülkelerin söz konusu iddialarının ne kadar yalan olduğunun dünya toplumu tarafından çok iyi görüldüğünü söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı, Filistin’in çocuklarının, Filistin topraklarını özgürlüğüne kavuşturmak ve bu topraklarda bağımsızlık ve izzet içinde yaşamak için bütün ilahi dinlerin mensuplarının bir araya gelerek ortak bir bildirge yayınlamaları ve o bildirge çerçevesinde hareket etmelerinin zaruri olduğunu da kaydetti.

Ahmedinejad, ülkelerden bazılarının bir takımı Batılı yetkililerinin vaatlerine gönül bağladıklarını belirterek, “Eğer, Filistin milletinin yanında yer almıyorsanız, en azından tarafsız olun ve Filistin’i savunanların önünde engel olmayın” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.