HaberlerİranOrtadoğu

Yabancı güçler Ortadoğu’yu terk etmelidir

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Tahran’a gelen Kenya Dışişleri Bakanı Yardımcısını kabulünde bölge sorunlarının bölgesel işbirliğiyle çözümlendirilmesi ve ecnebilerin Ortadoğu’yu terk etmeleri gerektiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki bu ziyarette yaptığı konuşmada, İran ile Kenya’nın bölgesel meselelere yönelik ortak tavırları olduğuna değinerek “İran İslam Cumhuriyetiyle Kenya birçok alanda bir hayli kapasiteye sahipler. Bu durum da iki ülke arasında işbirliğinin olması için gereken uygun ortamı sağlıyor” dedi.

Mutteki ayrıca, gelecek aylarda iki ülke arasında ortak ekonomik komisyon düzenlenmesi girişimini, münasebetlerin ele alınması ve geliştirilme yollarının incelenmesini uygun bir fırsat olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mutteki konuşmasının başka bir bölümünde bölgesel meselelerin bölgesel ortak çabalar ve işbirliğiyle çözümlendirilmesi ve ecnebi güçlerin de bir an önce Ortadoğu bölgesini terk etmeleri gerektiğini vurguladı.

Kenya Dışişleri Bakanı Yardımcısı da bu ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostane ilişkilere değinerek, ülkesinin ekonomi alanı başta olmak üzere çeşitli alanlarda İran İslam Cumhuriyetiyle işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.