HaberlerİranOrtadoğu

Yabancılar askeri açıdan İran karşısında acizdir

Tümgeneral Safevi, Fars Körfezi’ndeki rekabet ve gerginliğin gelecek yıllarda da devem edeceğini belirterek yabancıların askeri açıdan İran karşısında aciz olduklarını söyledi.

Tahran’da düzenlenen 4. Siyasi ve Jeopolitik Coğrafya Milli Kongresi’nde konuşan Rehber’in Yüksek Danışmanı ve Yardımcısı Tümgeneral Seyyid Yahya Rahim Safevi, jeopolitik konumda olan Fars Körfezi’ndeki rekabet ve gerginliğin gelecek yıllarda da devem edeceğini ifade etti.

Konuşmasında, Birleşik Arap Emirlikleri tarafında Fars Körfezi’nde inşa etmesi düşünülen suni adalara işaret eden Tümgeneral Safevi, bu projenin İran ve komşu ülkeler için pek çok sorunları beraberinde getireceğini kaydetti.

Tümgeneral Safevi konuşmasında, BAE’nin bu projesinin Fars Körfezi’nde gerginliğin uzun yıllar sürmesine, neticede aşırı güçlerin bu bölgede daha uzun dönem kalmalarına ve ülkelerin içişlerine müdahele etmelerine yol açacağı konusuna da yer verdi.

Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkeler de suni adalar inşa etme projesini örnek alacaklarını dile getiren Tümgeneral Safevi, muhtemelen bu suni adalarda askeri techizatlar ve füze sistemleri konuşlandırılacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.