HaberlerLatin Amerika

Yabancılar Latin Amerika’da askeri üs açmamalıdır

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttakî, Latin Amerika bölgesinde yabancıların askeri üs kurmalarına karşı çıktı.
Ekvador cumhurbaşkanı Rafael Correa’nın yemin merasimine katılmak üzere gittiği Ekvador’daki temaslarını tamamlayarak, Bolivya’ya geçen dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Bolivya dışişleri bakanı David Choquehuanca ile görüştü.
Bu görüşmede Muttaki, İran İslam cumhuriyeti, yabancıların, Latin Amerika bölgesinde üs kurmasına karşı olduğu gibi dünyanın diğer bölgelerine de üs kurmasına karşıdır dedi ve ” İran İslam cumhuriyeti, özgürlükçü hükümetlerin iş başına gelmesine de destek vermektedir” diye konuştu.
İran İslam cumhuriyetiyle Latin Amerika ülkeleri arasında ilişkilerin olumlu ve yapıcı bir seyir izlediğini belirten dışişleri bakanı Menuçehr Muttakî, İran’ın etkisini kırmak amacıyla Siyonist rejim dışişleri bakanı Avigdor Lieberman’ın , Güney Amerika’da bazı ülkelere yaptığı ziyaretlere işaretle “Siyonist rejimin siyasetleri, terördür, eşitsiksizlik ve işgaldir” dedi.
Bolivya dışişleri bakanı David Choquehuanca da bu görüşmede, İran ve Bolivyanın, başta çimento üretimi olmak üzere hayvancılık, tarım alanlarında işbirliklerini geliştirmek konusunda görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.