FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi işgalciler Mescid-i Aksa’ya girdi

Kudüs’te bir grup Yahudi yerleşimcinin, İsrail işgal güçleri koruması altında zorla Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, 34 kişiden oluşan grup Yahudi yerleşimci, İsrail güçlerinin koruması altında Mağaribe kapısından zorla Mescid-i Aksa’nın avlusuna girdi.

Aksa’da bulunan Müslüman cemaatin tekbir getirerek tepki gösterdiği Yahudi yerleşimcilerin, bir süre avluda dolaştıktan sonra çıktığı ifade edildi.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Aşırı sağcı yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İsrail güçleri, Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya girmesini protesto eden bazı Filistinlilerin Aksa’ya girişine izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.