FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi Şahsiyetler: Şabak, Mescid-i Aksa’ya baskına teşvik ediyor

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, İsrail’de Begin’in Kültürünü Yaşatma Merkezi tarafından “Heykel Dağı Elimizde” sloganıyla düzenlenen ve hahamların da katıldığı konferansta konuşulanların bir kısmını sesli ve görüntülü olarak yayınladı.

Konferansa katılan şahsiyetlerin Mescid-i Aksa’nın yerine sözde heykelin inşa edilmesinin her Yahudinin hayali olduğu görüşünde birleştiği, hahamlardan bazılarının da İsrail iç istihbarat birimi Şabak’ın Mescid-i Aksa’ya daha sık baskın düzenlemeleri yönünde kendilerine baskı yaptığını itiraf ettikleri bildirildi.

Hahamlardan bazılarının ise Mescid-i Aksa’da Yahudilerin de ibadet etmesine izin verilmesini istediği ve bundan önce Mescid-i Aksa’nın bir bölümünün sinagoga dönüştürülmesini talep ettiği belirtildi.

Konferansa katılanlardan Gush Etzion Yahudi Yerleşkesi’ndeki sinagogun hahamı Yaakov Medan, “Şabak, bizi Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor. Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminde sinagog inşa edilmesi planı var” dedi.

Görüntüleri yayınlayan El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, konferansta yapılan konuşmaların Mescid-i Aksa’yı kuşatan yakın tehlikeye işaret ettiğini ve İslam ümmetinin bu tehlikeye karşı koyacak şekilde kısa ve uzun vadeli planlar yapması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.