FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi Yerleşimciler Fanatik Haham Öncülüğünde Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

El-Halil kentindeki Kiryat Arba Yahudi Yerleşkesi’nden gelen bir grup Yahudi yerleşimci bu sabah (16 Mayıs Perşembe) fanatik Yahudi din adamı Haham İsrail Ariel eşliğinde El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Filistin haber Merkezi’nin görgü tanıklarından ve yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskını işgal güçlerinin yoğun koruması altında gerçekleştirdi.

İşgal polisi özel kuvvetleri mensubu bir grubun baskına öncülük yapan Haham İsrail Ariel’i Mescid-i Aksa’nın avlusunda koruduğunu bildiren görgü tanıkları, Mescid-i Aksa’da bulunan cemaatin ve ilim öğrencilerinin de yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiklerini söyledi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi Basın Koordinatörü Mahmud Ebu Ata, yaklaşık 32 Yahudi yerleşimcinin üç grup halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve Mescid-i Aksa’nın avlusunda dolaşarak ayin yaptıklarını ifade etti.

Ebu Ata, baskın sırasında İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da güvenlik tedbirlerini artırdığını, cemaati ve ilim öğrencilerini kameralarla kaydettiğini söyledi.

Mescid-i Aksa’da yüzlerce cemaatin ve ilim öğrencinin bulunduğunu kaydeden Ebu Ata, gerginliğin devam ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.