FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi yerleşimciler İbrahim El-Halil Camii’ndeki yüzlerce yıllık duvarı çaldı

Yahudi yerleşimcilerden bir grubun işgal polisinin yoğun koruma tedbirleri altında El-Halil’deki İbrahim El-Halil Camii’nin içindeki tarihi bir duvarı yıkarak taşlarını çaldığı ve bilinmeyen bir yere götürdüğü bildirildi.

El-Halil’deki Vakıflar Müdürü Teysir İsniyne, bugün (3 Temmuz Çarşamba) Quds Press Haber Ajansı’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İbrahim El-Halil Camii bekçileri ve hizmetçileri başkanının dün akşam temizlemek için camiye girdiklerinde Yahudi yerleşimcilerin işgal polisleri himayesinde El-Hadratu’l-İbrahimiyye Kapısı karşısında üzeri açık alan ile üzeri kapalı geçit arasındaki duvarı yıktıklarını ve taşlarını çaldıklarını gördüğünü söyledi. Yahudi yerleşimciler tarafından kaldırılan duvarın yüzlerce yıl öncesinden kaldığı ifade edildi.

Teysir İsniyne, işgal güçlerinin himayesinde Yahudi yerleşimcilerin tarihi nitelikteki duvarı söküp taşlarını çalmalarının İbrahim El-Halil Camii’ne açıkça saldırı ve caminin işgal altındaki bölümünün çehresini değiştirme girişimi anlamına geldiğini söyledi.

İsniyne, saldırının Müslümanlara ve mekanın kutsallığına hakaret olduğunu ve Yahudi yerleşimcilerin işgal hükümetinin desteğiyle caminin tümüne el koymak istediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.