FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Yahudi yerleşimcilerden onlarcası bu sabah (18 Kasım Çarşamba) işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek avlusunda dolaştı.

Quds Press Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, 37 Yahudi yerleşimci işgal güçlerinin kontrolündeki El-Mağaribe Kapısı’ndan küçük gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya girdi. Mescid-i Aksa’nın avlusunda bir süre dolaşan Yahudi yerleşimcilerin daha sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıktıkları ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerden birinin Er-Rahme Kapısı yakınlarında ayin yapma girişiminde bulunduğu fakat Mescid-i Aksa bekçilerinin kendisine engel oldukları, işgal polisine durumu bildirerek yerleşimcinin Mescid-i Aksa’dan çıkarılmasını sağladıkları kaydedildi.

Quds Press Haber Ajansı, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskının sabah saat 07:30’da başladığını ve 10:00’a kadar devam ettiğini, Mescid-i Aksa’da bulunan cemaatin baskına yüksek sesle tekbir getirerek tepki gösterdiğini söyledi.

Haberde ayrıca, işgal polisinin Mescid-i Aksa’nın kapılarındaki güvenlik önlemlerini artırdığı ve cemaatten birçok kişinin kimliğine Mescid-i Aksa’ya girişleri sırasında el koyduğu bildirildi.

“Heykel Dağı’na Dönüyoruz” adlı Yahudi örgütü, geçen ay sonlarında yaptığı duyuruda, Mescid-i Aksa’da ayin yaptığı için gözaltına alınan her Yahudi yerleşimciye 2 bin şikel (yaklaşık 515 dolar) para ödülü vaat etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.