FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi yerleşimciler onlarca zeytin ağacını telef etti

Filistin halkına, malına ve mülküne zarar vermeye devam eden Yahudi yerleşimcilerden bir grup dün Batı Yaka’nın Nablus şehrinin güneyinde Filistinlilere ait zeytinliklere saldırıp onlarca ağacı telef etti.

Batı Yaka’nın kuzeyindeki yerleşimlerden sorumlu Filistinli yetkili Ğassan Dağlas yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerden bir grubun Burin köyü ile Havara beldesi arasına düşen Et-Tayra mezrasına saldırarak beraberlerinde getirdikleri testere ve kesici aletlerle 70’den fazla zeytin ağacını kestiklerini söyledi.

Dağlas yaptığı açıklamanın devamında yerleşimcilerin bu yeni saldırısının zeytin ağaçlarına yönelik yeni katliamların habercisi olduğunu ifade etti.

İşgal rejiminin gönüllü muhafızları gibi davranan Abbas yönetimine bağlı güçlerin direniş güçlerini takip etmeleri, tutuklamaları ve silahlarına el koymaları yüzünden kendilerini güvende hisseden Yahudi yerleşimciler köy, belde ve mezralara saldırıp, zeytin ağaçlarını telef etmekte, çobanları taciz edip hayvanlarına, ağıllarına ve su havuzlarına zarar vermekte, bahçelere atık su akıtmakta ve tarım arazilerini telef etmektedirler.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.