FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi yerleşimcilerin baskını nedeniyle Mescid-i Aksa’da gerginlik yaşandı

İşgal güçlerinin bu sabah (2 Ağustos Pazar) cemaatin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermemesi ve aynı zamanda Yahudi yerleşimcilerin El-Mağaribe Kapısı’ndan girerek baskın düzenlemesi nedeniyle Mescid-i Aksa’da gerginlik yaşandı

Quds Press Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Mescid-i Aksa’nın kapılarında görevli işgal polisi, yaşları 30’un altında olan Filistinli kadınların ve 50 yaşın altındaki Filistinli erkeklerin Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermedi. İşgal güçleri Mescid-i Aksa’nın kapılarından birçoğunu da cemaate kapattı.

Bu arada, Yahudi yerleşimcilerden bir grup ve “Heykel Öğrencileri”, işgal rejimi iç istihbaratı “Şabak” başkanının eşliğinde ve işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Baskının sözde heykelin yeniden inşası için çalışan Yahudi örgütlerinin çağrısı üzerine gerçekleştiği, tam teçhizatlı işgal askerlerinin baskına katılanlara Es-Silsile Kapısı’ndan çıkana kadar eşlik ettiği, demir barikatlarla cemaatin Yahudi yerleşimcilere yaklaşmasına engel olduğu ifade edildi.

Es-Silsile Kapısı’nda cemaatten bir grup Yahudi yerleşimcilerin yakarak şehit ettiği Filistinli bebek Ali Devabişe’nin fotoğraflarıyla protesto gösterisi yaptığı ve işgal güçlerinin göstericilere müdahale ettiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.