HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

Yakalanan ABD’li turistler CIA ajanı olabilir

Irak Polisi, İran sınırında gözaltına alınan 3 Amerikalının ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı(CIA) üyesi olduklarını bildirdi.

Irak Polisi yetkilisi Albay Enver Hacci Ömer konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz Cuma günü İran-Irak ortak sınır bölgesinde yer alan Hurmal bölgesindeki “Ahmedava” köyünde ABD’nin istihbarat teşkilatı üyesi 3 kişi kaçırıldı” şeklinde konuştu.

Söz konusu Amerikan casusların 3 erkek ve 1 kadından oluştuklarını ve Perşembe günü akşamüstü o bölgeye geldiklerini belirten Albay Hacci Ömer ayrıca Irak Polisinin daha sonra Ahmedava köyünde bu Amerikalılara ait battaniye, içki, kağıt ve harita gibi bazı eşyalarını bulduklarını da sözlerine ilave etti.

CNN haber kanalı daha önce bir haberinde Amerikalı 3 turistin İran sınırında bu ülkenin güvenlik güçlerince gözaltına alındıklarını bildirmişti.

Bu arada Pentagon’dan da bir yetkili, bu hadisede Amerikan Ordusundan kimsenin bulunmadığını bildirdi.

Yine CNN’in haberine göre, 4 Amerikalıdan biri hastalık nedeniyle sınırdaki bir otelde kaldı ve bu şahıs daha sonra cep telefonu vasıtasıyla diğer 3 kişinin İran güvenlik güçleri tarafından kuşatıldıklarını öğrendi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.