HaberlerİranOrtadoğu

Yakında İran’da Afganistan zirvesi yapılacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yakın gelecekte Tahran’da Afganistan’a komşu ülkeler toplantısı düzenleneceğini söyledi.

Sözcü Ramin Mihmanperest haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, İslamabad’da düzenlenen İran-Pakistan-Afganistan’ın üçlü oturumun getirileri hususundaki bir soru üzerinde , bölge sorunları bölgesel yaklaşımlarla çözülebildiğini, niyetleri belli olmadığından bölge dışından olan ülkelerin eylemleri sonuçsuz kaldığını ifade etti.

Mihmanperest, bölge aşırı ülkelerin etkisinde olan Afganistan’na yönelik bugüne kadar uygulanan politikaların yanlış olduğunu, yapılan üçlü oturumda da bu ülkenin sorunları ve çözüm yolları ele alındığını belitti.

Mihmanperest, İslamabad’da yapılan anlaşma doğrultusunda yakın gelecekte Tahran’da Afganistan’a komşu ülkelerin toplantısı yapılacağının bilgisini verdi.

İngiltere ile ilişkiler hususundaki başka bir soru üzerinde İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ilişkilerin yeniden gözden geçirilme konusunun tüm alanları olmak üzere ekonomik, ilmi, kültürel, üniversite vs. alanları kapsadığını, İngiltere medyasının paropaganlarından İran kamuoyununda hassasiyet meydana geldiğini, Dışişleri Bakanlığı ise bu yönden ikili ilişkiler üzerinde bir takım tadilat yapmaya karar verdiğini kaydetti.

Mihmanperest, Haiti’de meydana gelen deprem dolaysıyla binlerce insanın ömlesi ve yaralanmasının üzüntü verici olduğunu dile getirerek, bu hadiseden dolayı Haiti milleti ve devletine başsağlılığı diledi ve İran’ın insani yardımları Haiti’ye ulaştığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (35) içerik yüklenmiştir.