HaberlerİranOrtadoğu

Yakınlaşma için ABD politikalarını değiştirmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD’nin politikalarındaki değişikliklerin İran-ABD yakınlaşmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Amerika’nın İran’a karşı sürdürmekte olduğu düşmanca siyasetleri terk etmesi ve siyasetlerinde karşılıklı saygıya yer vermesi halinde, iki ülkenin ilişkiler konusunda olumlu bir yere gelebileceğinin altını çizen Mutteki, İran’ın bağımsız bir ülke olarak kesinlikle ABD ile ilişkiler konusunda taviz vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın sözlerine işaretle, “ABD ile ilişkiler kurmak konusundan çok uzağız” diyen Mutteki, İran’ın siyasetinin karşılıklı saygı ve çıkarların korunması esasına bağlı olduğunu kaydetti.

Senegal dışişleri bakanı Medike Niang ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyen İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İran ile ilişkiler kurmak hususundaki bir gazetecinin sorusu üzerinde, diplomasi gereği ortaya atılan her çeşit öneri ve isteğin incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yıllardan beri İran ve ABD arasında kalan pek çok meselenin olduğunu ve bu ülkenin İran nezdindeki dosyasının kabarık olduğunu kaydeden Menuçehr Mutteki, İran ve ABD arasında var olan konuların bu iki ülkenin ilişkilerinden daha çok önemli olduğunun altını çizdi.

Mutteki, Obama’nın ortaya attığı bazı söylemleri değerlendirerek, İran’ın, ABD Başkanı’nın ortaya koyduğu görüşleri ve sözlerini dikkate aldığını, özellikle ‘nükleer silahsızlandırma’ konusu gibi pek çok meseleler üzerinde İran’ın uluslararası alanda olumlu yaklaşımlar sergilediğini belirtti.

İran’ın nükleer faaliyetlerine de temas eden Menuçehr Mutteki, İran’ın nükleer faaliyetlerinin tamamen barışçı olduğunu ve İran’ın nükleer haklarından geri adım atmasının mümkün olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.