AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Yakıt krizi Gazze’de balıkçı teknelerinin faaliyetini durdurdu

Gazze’de balıkçılık bölgenin hayatı açısından büyük önem arz ediyor. Hem ahalinin yiyecek ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor, hem de belli bir kesimin hayatlarını idame ettirmelerini sağlayacak gelir kaynağını oluşturuyor.

Fakat Kasım 2012’de imzalanan ateşkes anlaşmasında balık teknelerinin avlanma mesafelerinin altı mile çıkarılmasına rağmen işgal güçleri üç mili geçmelerine müsaade etmiyor ve bu sınırı aşmaları durumunda ya saldırı düzenliyor ya da askerî botların baskınlarıyla teknelerine ve balıklarına el koyuyor.

Üç millik mesafede avlanabilmeleri için de gerekli yakıtı temin etmek zorundalar. Fakat Mısır’daki askerî cuntanın şimdi sıkı bir abluka uygulayarak Gazze’ye petrol ürünlerinin sokulmasını engellediği, tünellerin de şu ana kadar en az yüzde seksenini kapattığı için kritik düzeyde bir yakıt sorunu başladı. Bu sorun doğal olarak balıkçı teknelerini de etkiledi. Şimdi balıkçılar denize açılabilmek için teknelerinin depolarını dolduracak mazotu bulamamanın sıkıntısı içindeler.

Yakıt kıtlığı Gazze’de balıkçılık sektöründe hayatın neredeyse tamamen durmasına neden oldu. O yüzden bölgede şimdi balık pazarlarında balık bulmak çok zor. Çünkü tutulup pazara çıkarılan balık miktarı iyice azaldı. Gazzeliler şimdi mübarek Ramazan ayında iftarda karınlarını doyurmalarına yarayacak balık bulmakta bile zorlanıyorlar.

Gazze’nin balıkçılarını siyonist işgal güçleri önden vururken Mısır’daki askerî cunta da arkadan vurdu. Askerî cuntanın arkadan indirdiği darbe ise işgal güçlerinin önden gerçekleştirdiği saldırılardan çok daha etkili oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.