AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Yakıt krizi Gazze’nin kuzeyindeki projelerin tamamlanmasını engelledi

Mısır’daki askerî darbenin ardından aynen eski yönetimin stratejisinin sürmesi Gazze’nin bütün can damarlarının kesilmesi, tünellerin kapatılması ve petrol akışının büyük ölçüde durdurulması bölgede yeniden ciddi anlamda yakıt krizinin baş göstermesine neden oldu.

Yakıt kesintisinden sonra başlayan kriz Gazze’nin kuzeyinde altyapı hizmetleri amacıyla belediyelerin başlattığı projelerin tamamlanmasını da engelledi.

Bölgedeki bazı yollar aşırı derecede aşınması sebebiyle ahali tarafından kullanılamaz hale gelmişti. Bu yolların kullanılır hale getirilmesi için asfaltlama projeleri başlatılmıştı. Ancak bölgeye petrol akışının durdurulması yüzünden zift dökme işlemleri tamamen durduruldu ve asfaltlama çalışmaları da yarıda kaldı.

Asfaltlama çalışmalarının yürütüldüğü yollar arasında kuzey bölgedeki ana yollardan sayılan Devvar Ebu Şerah – Cibaliya Polis Merkezi arasındaki yolun da yer aldığı bildirildi.

Asfaltlama çalışmasının yürütüldüğü yollarda düzleme ve mucur dökme işlemlerinin tamamlanıp zift dökme aşamasına gelinmesi sebebiyle bu yolların kullanıma açılamadığı ifade edildi. O yüzden alternatif yolların kullanımı zorunluluğu devam ediyor. Bu da trafik yoğunluğuna neden oluyor.

Beyti Lahiya Belediye Başkanı İzzuddin ed-Dahnun, yaptığı açıklamada ablukanın iyice katılaştırılmasının sadece asfaltlama çalışmalarının durdurulmasına neden olmakla kalmadığını tüm çevre düzenlemelerinin ve altyapı hizmetlerinin aksamasına yol açtığını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.