HaberlerİranOrtadoğu

Yakıt verilmezse kendimiz üretiriz

İsveç’in Tahran büyükelçisi dün İslam Nizamı maslahatını teşhis konseyi başkanı tarafından kabul edildi.

İsveç’in Tahran elçisi Magnos Vernşted’i kabulü sırasında konuşan Ayetullah Haşimi Refsencani, İran’ın barış amaçlı nükleer enerjiden yararlanması konusunda batının şimdiye kadar tüm engelleyici girişimlerini eleştirerek, bunun siyasi sebeplere dayandığını, aksi takdirde İran’ın nükleer silah peşinde olmadığını bizzat Amerika ve batılı devletlerin çok iyi bildiğini ve İran’ın geçmiş tutum ve tavırlarının bunun açık bir delili sayıldığını söyledi.

Amerika ve Batının siyonist İsrail rejimi tarafından nükleer silahları üretim ve depolanması karşısında ölüm sessizliğine girmeleri ve hatta destek vermelerinin onların nükleer silahlarla mücadele konusundaki iddialarının ne kadar yersiz ve komik olduğuna diğer bir delil olduğunu hatırlatan Ayetullah Refsencani, siyonist İsrail rejiminin nükleer silahlar meselesinin ciddi olarak ele alınmasını istedi.

Ayetullah Refsencani ayrıca el-Kaidenin ortaya çıkmasının Amerika ve İngiltere’nin Afganistan’daki yanlış siyasetlerinin sonucu olduğunu hatırlattı.

İsveç’in Tahran elçisi de bu görüşmede İran İslam Cumhuriyetinin mantıklı siyasetlerini takdir ederek Tahran-Stokholm arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.