HaberlerİranOrtadoğu

Yakıtı üretmek veya takas etmek aynıdır

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, Tahran araştırma reaktörü için gerekli olan yüzde 20’lik yakıtın üretimiyle takasının birbirinden farksız olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Tahran araştırma reaktörüne lazım olan yüzde 20’lik yakıtın üretilmesine ilişkin aldığı kararın bu miktar yakıtın başka bir ülkeyle takas edilmesine ters düşmediğine dikkat çekerek “Bunların ikisi de aynıdır” diye vurguladı.

Mihmanperest bu konuda ayrıca “Biz daha önce de, bu yakıtın “takas”, “satın alma” ve “üretme” biçimlerinde olmak üzere 3 şekilde temin edilebileceğini bildirmiştik. Biz bunların her 3 şeklini de uygulamaya hazırız. Yani, hem satın alabilir, hem uygun düşerse takas yapabilir ve hem kendimiz üretebiliriz” diye konuştu.

Mihmanperest daha sonra, yüzde 20’lik yakıt üretimi ve zenginleştirilmesinin barışçıl nükleer faaliyetleri çerçevesinde yer aldığını ve “NPT” ile Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) üyesi olarak İran’ın barışçıl hedefleri uğruna bu tür faaliyetlerde bulunmasının bu ülkenin hakkı olduğunu ve esasen bu faaliyetlerin UAEA’nın işbirliğiyle olacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.