FilistinHaberlerOrtadoğu

Yalan haberle Ürdün-Hamas ilişkilerinin bozulmasının amaçlandığını belirtenHamas: Amman’dan Büro Açma Talebimiz Olmadı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), hareketin Ürdün’den başkent Amman’da büro açma talebinde bulunduğu yönünde basın yayın organlarında çıkan haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Hamas’ın dışarıdaki Enformasyon Dairesi Başkanı Re’fet Murre yaptığı açıklamada, Hamas hareketinin Ürdün’den başkent Amman’da büro açma talebinde bulunduğuyla ilgili olarak bazı yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Murre yaptığı açıklamada, söz konusu haberin Ürdün-Hamas arasındaki olumlu ilişkileri bozmayı amaçladığını kaydetti.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin Ürdün kralı Abdullah bin Hüseyin ile yaptığı görüşmenin ardından bazı basın yayın organları Heniyye’nin Kral Abdullah’tan daha önce kapatılan büronun açılmasını talep ettiğini iddia ettiler.
Hamas lideri Heniyye, Mısır gözetiminde sağlanan uzlaşının ardından birçok Arap ve İslam ülkesi liderini arayarak uzlaşı noktasında bilgilendirmiş, ikili ilişkilerin geliştirilmesini talep etmişti.

Bu bağlamda Ürdün Kralı Abdullah ile de görüşen Heniyye, varılan uzlaşı hakkında bilgi verirken, Ürdün kralı da Filistin davasının öncelenmesi için çabaların artırılmasını ve mevcut tehlikelere karşı konulmasını istemişti.

Kapalı