AvrupaHaberler

Yanan Norman Atlantic isimli feribotta ölü sayısı 12’ye yükseldi

Yunanistan’dan İtalya’ya doğru giderken bilinmeyen bir sebeple yangın çıkan “Norman Atlantic” feribotunda ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

Yunanistan’dan İtalya’ya doğru yol alırken Adriyatik Denizi’nde yanan “Norman Atlantic” adlı feribotta ölenlerin sayısının 12’ye çıktığı bildirildi.

Kurtarma operasyonunda görevli İtalyan sahil güvenlik ekipleri, sosyal medyada yazdıkları mesajda, ölen 12 kişiden üçünün İtalyan, ikisinin Arnavut olduğunun kesinlik kazandığını duyurdu. Ölen Arnavutluk vatandaşlarının İlliria adlı römorkörde görevli kurtarma ekibinde oldukları belirtildi. Yangının çıkmasından kısa bir süre sonra denize atlayan Yunan bir çiftten erkek olanın da hayatını kaybedenler arasında olduğu biliniyordu.

Bu arada, tahliye edilen feribottan sağ kurtarılanları taşıyan İtalya’ya ait iki askeri geminin halen bölgede olduğu ve kayıp olan 30’dan fazla kişiyi aramaya devam ettiği açıklandı.

Olayla ilgili soruşturma açan üç savcılıktan biri olan Bari kenti başsavcısı Giuseppe Volpe, bugün düzenlediği basın toplantısında, feribottaki kişilerin sayısının ilk açıklandığı gibi 478 değil 499 olduğunu ve çok sayıda kaçak yolcu bulunduğunu söyledi.

Yanan feribotun karaya çekilip garaj kapılarının açıldığında içeriden cesetler çıkmasının beklendiğini kaydeden İtalyan savcı, öldüğü açıklanan yolculardan ikisinin cesetlerinin denizde sürüklendiğini ve bulunamadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.