FilistinHaberlerOrtadoğu

Yapılacak seçimin hilesiz ve şeffaf olmasına ihtimal yok

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın seçimlerden korkmadığını belirterek, önümüzdeki seçimlerde Hamas’ın seçimleri kazanmasının mümkün olduğunu ve şartların buna uygun olduğunu söyledi.

İşgal altındaki Batı Yaka’nın Ramallah kentinde “Sen de Katıl” Gençlik Forumu tarafından dün (31 Ekim Cumartesi) düzenlenen “Gençlik ve Filistin Seçimleri” konulu söyleşide konuşan Duveyk, Bir Zeit Üniversitesi’nde yapılan ve Hamas’ın bir önceki seçimlere göre %20 daha fazla oy aldığı öğrenci meclisi seçimlerinin bunun en iyi kanıtı olduğunu ifade etti.

Mevcut güvenlik şartlarının ve siyasi ortamın şeffaf ve hilesiz seçimlerin yapılmasına %1 dahi imkan tanımadığını dile getiren Duveyk, Mahmud Abbas’ın gelecek yılın başında seçimlerin yapılması ısrarıyla ilgili olarak “Hangisinin uygulanması daha öncelikli; 2010 seçimleri mi yoksa 2005’te imzalanan Kahire Anlaşması mı?” diye sordu.

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın 2005 yılında Kahire’de Filistinli gruplar arasında imzalanan ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Hamas ve İslami Cihad’ın da katılacağı şekilde yeniden ıslah edilmesini isteyen anlaşmayı uygulamamakla suçlayan Duveyk, anlaşmanın uygulanmamasından tamamen Abbas’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Mısır Hükümeti’ne de seslenen Duveyk, Hamas’ın son uzlaşı tasarısı hakkındaki değişiklik taleplerine kulak vermesini isteyerek, görüşmelerin uzlaşı anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlandırılmasının zaruri olduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.