HaberlerİranOrtadoğu

Yaptırım kararı siyonizm karşıtı havayı kırmak için çıkarıldı

İslami şura meclisi milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Burucerdi, “Amerika’nın İran aleyhinde alelacele kararname çıkarması, aslında Gazze’ye özgürlük konvoyuna düzenlenen saldırının yarattığı siyonist karşıtı atmosferi kırmaya yönelikti, dedi.

BM güvenlik konseyinin İran aleyhinde çıkardığı yeni illegal kararnameyi değerlendiren İslami şura meclisi milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Alaeddin Burucerdi, Amerikalı yetkililerin bir kaç sebepten ötürü kararnamenin çıkması için güvenlik konseyine baskı uyguladıklarını kaydetti.

Burucerdi, Amerikalı yetkililerin en başta İran, Türkiye ve Brezilya arasında Tahran deklarasyonunun imzalanması ile birlikte, güvenlik konseyinin daimi üyelerinin insiyatifi dışında önemli bir sorunun çözüme kavuşmasından rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Burucerdi, bu yüzden Amerikalı yetkililerin bu gelişmenin en başından engeller çıkarmaya ve bu süreci saptırmaya çalıştığını ifade etti.

Burucerdi Amerika’nın konsensüs sağlayamadığı halde kararnameyi bir an önce çıkarmaya çalışmasının bir başka sebebini de, korsan İsrail’in Gazze’ye özgürlük konvoyuna düzenlediği kanlı baskının ardından bu rejime karşı küresel çapta kin ve nefret duygusunun yükselmesini gören Amerika’nın bu atmosferi kırma gayreti şeklinde açıkladı.

Milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Burucerdi, kararnamenin İran İslam cumhuriyeti açısından illegal ve kabul edilemez bir kararname olduğunu ve bu yüzden kararnameye uymak gibi bir zorunluluğun da söz konusu olmadığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.