HaberlerİranOrtadoğu

Yaptırım ve tehditle İran’ın nükleer meselesi çözülemez

Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Sadovnikov, yeni yaptırımlar uygulamak veya tehdit etmenin İran’ın nükleer meselesinin çözümü için uygun yollar olmadığını ve sadece uluslararası çabaları çıkmaza sürükleyeceğini vurguladı.

İran İslam Cumhuriyetine karşı yeni yaptırımlar uygulamanın nükleer meselenin çözümü için uygun bir yol olmadığını kaydeden Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Sadovnikov, tüm tarafların benimseyeceği bir çözüme ulaşmak için sürdürülen müzakelere yönelik yaklaşımın da her türlü tehdit unsurundan uzak olması gerektiğini kaydetti.

Rus elçi gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm Rus yetkililerin İran’a yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasının sadece bu sorunun çözümü için sarf edilen uluslararası çabaları çıkmaza sürükleyeceğine inandığını vurguladı.

Sadovnikov ayrıca UAEK’nun İran’ın zenginleştirdiği uranyumun tekrar yurt dışında daha yüksek düzeyde zenginleştirilmesini içeren önerisinin İran’ın yararına olacağını belirterek konu ile ilgili anlaşmanın imzalanmasının İran’a nükleer programında yardımcı olacağını kaydetti.

Rus yetkili bu anlaşmanın kesinlikle İran’ı kandırmaya ve düşük düzeyde ürettiği zenginleştirilmiş uranyumunu elinden çıkarmaya yönelik olmadığını de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.