HaberlerİranOrtadoğu

Yaptırımlar diyalog yolu değildir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD’de İslami toplum temsilcileriyle yaptığı görüşmede, silah, bomba, tehdit, yaptırım ve siyasî baskı dilinin, diyalog için iyi bir yol olmadığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyetinin ABD’de bloke edilmiş mal varlığının serbest kalması konusundaki bir soruya Cumhurbaşkanı “biz mücadele halindeyiz ve bu mal varlıklarımız üzerindeki ambargonun kalkması bu mücadele şartlarına bağlıdır. Ancak politikaları da içine alması gereken değişim sloganı İran servetsini de içine almasını umuyoruz” dedi.

İran ve ABD bilginleri ve alimlerin karşılıklı geliş gidişlerinin kolaylaşması yönündeki bir soruya Ahmedinejad şu yanıtı verdi: “ülkeler arası bilginlerin gelip gitmeleri konusu iyi ve güzel bir söz. Biz bu konuda girişimde bulunmaya hazırız ancak İranlıların ABD’ye gelmesi birçok soruna yol açıyor. Amerikalılar, vize konusunda çok zorluklar çıkartıyor ancak sizin İran’a gelmeniz çok kolaydır.”
Üç Amerikalının yasa dışı İran’a geldikleri suçundan tutuklanmaları ile ilgili olarak da Ahmedinejad, ülkelere yasa dışı girişin yasak olduğunu ve ABD’de de bu konunun ağır cezayı gerektirdiğini düşündüğünü de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.