HaberlerİranOrtadoğu

Yaptırımlar İran üzerinde etkili olamaz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, yaptırımların İran’ın yasal istekleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

İran TV’ye mülakat veren Kaşkavi, yaptırımların artması İran İslam Cumhuriyeti’nin yasal ve hukuki talepleri üzerinde hişbir etkisi olmadığı gibi bu tutumun İran halkının adalet isteğine ve diyalog mantığına da etkisi olmayacğını söyledi.

Fransa ve Almanya yetkililerinin İran’ın barışçıl nükleer programıyla ilgili dile getirdikleri sözlere tepki gösteren Kaşkavi, İran’ın içişlerine müdahele niteliği taşıyan Almanya ve Fransa yetkililerinin sözleri uluslararası normlara aykırı olduğunu söyleyen Hasan Kaşkavi, “ Bu sözler diğer ülkelerde güvensizlik yaratmak amacıyla sergilenen bir tutumdur ve ülkelerin ulusal egemenliği ilkesine de ters düşmektedir”dedi.

Dini, etnik ve ırk azınlıklarının ve ayrıca mülteciler, kadınlar ve çocukların hakları Almanya ve Fransa’da daima görmezlikten gelindiğini ifade eden Kaşkavi, “Fransa’da normal bir vatandaş bile cumhurbaşkanı eleştiremez. O zaman bu şahıslar başkalara nasıl hukuk dersi verebilirler?”şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.