DünyaHaberlerKuzey Amerika

Yaptırımlar İran’ın hızını kesmedi

ABD’nin BM’deki eski temsilcisi John R. Bolton İran İslam Cumhuriyetine yönelik yaptırımlarla ilgili olarak, şu ana kadar yaptırımların İran’ın nükleer faaliyetleri için hiçbir engel oluşturmadığını belirtti.

Bolton “şu ana kadar İran’a yönelik yaptırım kararları İran’ın nükleer programı hareketini bir parça dahi yavaşlatmadı” dedi.

Yaptırımların başarılı olmasının yaptırım niteliğine ve katılan üyelere bağlı olduğunu vurgulayan Bolton “bence asıl sorun, İran’ın şu anda tam nükleer bilimine yaklaşmış olmasıdır ve yaptırımlar ne kadar ağır olursa olsun İran’ı bu bilimden alıkoyamaz. Bu yüzden bu arada birçok sorun kalıyor. Yaptırımlar konusunda sert sözler gündeme geliyorsa da pratikte bir girişim görülmüyor” dedi.

İran konusunda stratejik önerisiyle ilgili olarak Bolton şunları söyledi: “ABD ve Avrupa yedi yıl, İran’ı bu yoldan alıkoymaya çalıştılar. Avrupalılar bu sürede İran ile masaya oturdu ve bu sürede yaptırımlar uygulandı ancak bütün bunlar İran’ın hızını bir parça da olsa kesmedi. Bu yüzden şimdi İran, 20 yıldır peşinde olduğu bilime ulaşmak üzere. Bence bu bize çok acı bir ders verdi. Bu da diplomasi ve yaptırım tehdidinin başarısız olmasıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.