HaberlerİranOrtadoğu

Yaptırımlar milletlerin kalkınmasını engelleyemez

İran yapımı ilk transatlantik gemisinin suya indirilişi töreninde konuşan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, birkaç ülkenin diğer ülkeler için karar verme döneminin sona erdiğini ve yaptırımlarla halkların ilerlemeden ve kalkınmadan uzak tutulamayacağını belirtti.

Ahmedinejad “emperyalistler ve kötülerin amacı, milletlerin ilerlemesini engellemek ve çağdaş teknoloji ile gelişmiş bilime hareketini önlemektir. Emperyalistler bu amaçlarının gerçekleşmesi için daima milletleri küçümsüyor ve öz güvenlerini yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

Geçen dört yılda İran düşmanlarının halkı küçümsemek ve yolu bu yüce halka kapatmak için yaptırımlarını arttırdığına işaret eden Ahmedinejad, İran yapımı transatlantik gemisinin yapımına değinerek “söz konusu geminin yapımı 2000 yılında başladı ve bu iş, İran halkına yaptırımlar giderek şiddetlendiği bir döneme rastlıyor ve bugün bu gemi suya indirildi. Artık büyük güçlerin dönemi sona erdi ve yaptırımlarla milletlerin ilerlemesini engelleyemezler” dedi.

Bazı Batılı ülkelerin 12 Haziran seçimlerinden sonra İran içişlerine müdahalesine değinen Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin utanmaz bir şekilde gelerek halkın seçimine müdahale ettiklerini de belirtti.

Ahmedinejad “bu ülkelerden bazısı son olaylarda mülteci talebinde bulunanlara elçiliklerin kapılarının açık olduğunu belirttiler ve böylece siyasî meselelerin analizinde ne denli aciz olduklarını da göstermiş oldular” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad sözlerini şöyle sürdürdü: “eğer karanlık geçmişlerinizi telafi etmek ve özür dilemek istiyorsanız bir sorun yok ancak bu, özür dilediğinizde İran halkının gözünde seçkin bir konumda yer alacağınız anlamına gelmez.”

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.