FilistinHaberlerOrtadoğu

Yaralı Filistinlinin Şehit Olmasıyla Gazze Katliamında Şehit Sayısı 63’e Yükseldi

Geçen Pazartesi günü yapılan Milyonluk Dönüş Yürüyüşü’nde işgal güçlerinin işlediği katliam sırasında ağır yaralanan bir Filistinlinin daha şehit olmasıyla Pazartesi günkü olaylarda şehit olanların sayısı 63’e yükseldi.

Gazze’deki Eş-Şifa Hastanesindeki kaynaklar, Amerika’nın elçilik binasını Kudüs’e taşıdığı 14 Mayıs Pazartesi günü yapılan Milyonluk Dönüş Yürüyüşü’nde ağır yaralanan Gazze’nin kuzey kesiminde bulunan Eş-Şati Mülteci Kampından Muin Es-Sai (58) adındaki Filistinli vatandaşın dün gece şehit olduğunu belirttiler.

Sai’nin şehit olmasıyla Pazartesi günkü katliamda şehit olanların sayısı 63’e çıkarken, Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başladığı 30 Mart’tan şimdiye kadar şehit olanların sayısını da 118’e çıktı. Bugüne kadar yaralananların sayısı ise 12 bini geçti.

Filistin halkı, her yıl Toprak Günü olan olarak anılan 30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde zorla çıkarıldığı evine dönmesini ön gören BM’nin 194 nolu kararının uygulanmasını ve Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını talep ediyor. Nekbe’nin 70’inci yılana ve Amerika’nın elçilik binasını işgal altındaki Kudüs’e taşıma gününe denk gelen 14 ve 15 Mayıs’ta yapılan gösterilerde ise işgal güçleri tam bir katliam yaptı. Gerçek mermilerle ve gaz bombalarıyla masum ve korumasız halka saldıran işgal güçleri 62 kişiyi şehit etti ve 3000’den fazla kişiyi de yaraladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.