HaberlerİranOrtadoğu

Yargı tüm gücüyle müdahalelere karşı durmalıdır

İran Uzmanlar Meclisi üyesi Ayetullah Ahmed Hatemi, “yargıdan beklenenin, tüm gücüyle Avrupa ülkelerinin müdahaleleri karşısında durmak olduğunu” söyledi.

Hatemi, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde, seçim sonrasındaki olaylarda gözaltına alınanların yargılanması ve İngiltere başta olmak üzere AB’nin “müdahalelerine” şiddetlerle eleştirdi.

Seçim sonrasındaki olaylar ve gözaltına alınanların yargılanmasına ilişkin AB’nin açıklamalarını “iç işlerine müdahale” olarak niteleyen Hatemi, “Bazı büyükelçiliklerin, özellikle de İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliğinin olaylarda rolü bulunduğunun anlaşıldığını” ifade etti.

Hatemi, “İngiliz Büyükelçiliğinde çalışanların bazıları yasa dışı gösterilere katıldı. Bu, diplomatik teamüllere aykırıdır” dedi.

Ayetullah Hatemi, AB’ye hitaben, “Sizler, İslam nizamına darbe vurmak için sahnedeki yerinizi aldınız ve her yola başvurdunuz” ifadesini kullandı.

Hatemi, “Yargıdan beklenen, tüm gücüyle Avrupa ülkelerinin müdahaleleri karşısında durmaktır” diye konuştu.

Gözaltına alınanların yargılanmasını destekleyen Hatemi, yanlışlıkla ya da kandırılarak gösterilere katılanlara karşı ise şefkatli davranılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi’nin “bazı tutukluların cinsel tacize uğradığı” yönündeki iddialarının yargı ve yasama erklerince yalanlandığını belirten Hatemi, “Kerrubi’nin iftira ve hakaretle dolu iddialarının düşmanları sevindirdiğini” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (37) içerik yüklenmiştir.