Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Yargıda açılım ve gelişim süreci başlayacaktır

İslam İnkılâbı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei yayınladığı bir kararnameyle Ayetullah Hacı Şeyh Sadık Amoli-i Laricani’yi yargı gücü başkanlığına atadı.

İslam İnkılâbı Rehberi’nin söz konusu kararnamesinde şöyle deniliyor:

Bismillahirrahmanirrahim

Saygı değer araştırmacı Huccet’ul İslam vel’Muslimin Hacı Şeyh Sadık Amoli-i Laricani!

Sayın Ayetullah Haşimi Şahrodi’nin yargı gücü başkanlığındaki uzatılmış 10 yıllık görev süresi tamamlanmış bulunmaktadır. Kendilerinin bu süre zarfındaki üstün değerli hizmetleri ve mücadelelerinden dolayı takdir ve teşekkürlerimi bildirir, Kum İslami İlimler merkezinin seçkin bilim adamlarından olan ve yenilik ve teşebbüs ruhu ve kudretine sahip bulunan sizi Anayasası’nın 157. maddesi uyarınca İran İslam Cumhuriyeti Yargı Gücü Başkanlığına atıyorum.

Yargı sisteminin yeni yapılanması üzerinden 30 yıllık bir sürenin geçtiği, değerli kazanımların elde edildiği, sınavlardan geçtiği ve kaçınılmaz bir takım yanlışlıkların yaşanması ardından artık İran İslam cumhuriyeti yargı sisteminden erkânın sağlığı, kanunların sebatı, adaletin uygulanışında kolaylık beklentisi yerinde ve hak olan bir beklenti olup bu büyük yapı ve teşkilatın yan kuruluşları sorumluları tüm güç ve imkânlarını kullanarak bu beklentinin gerçekleşmesini sağlamalıdırlar. Ben, teşkilatın alt yapısının sağlamlaştırıldığını ve sizin üstün ilmi ve pratik salahiyetinizi dikkate alarak bu teşkilata müdürlük döneminizin, yargı kurumunun açılım ve gelişim dönemi olacağına ciddi surette inanıyorum.

Sizin, saygıdeğer çalışma arkadaşlarınızın ve şerefli yargıçların başarısını Allah Teâlâ’dan temenni ederim.

Seyyid Ali Hamanei

15 Ağustos 2009

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.