FilistinHaberlerOrtadoğu

Yasak maddeler listesi ambargoyu resmileştirmiş olacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın yeniden düzenlenerek kanuni hale getirilmesine şiddetle karşı çıktı.

Hamas, Gazze’ye girişi yasak maddelerden bahsedilmesinin işgalcinin Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı kaldırdığı iddiasının asılsız olduğunu gösterdiğini ve bir buçuk milyonu aşkın insanın sıkıntılarının devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Hamas Hareketi, dün (6 Temmuz Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı.Bildiride, Siyonistlerin bu politikasını ciddiye almanın tehlikesine dikkat çekildi.

Bildiride ayrıca, Gazze’ye uygulanan haksız ablukanın tamamen kaldırılması ve Gazze Şeridi’ne giriş-çıkış yapılacak tüm kara ve deniz yolu geçişlerinin kayıtsız şartsız açılması talep edildi.

Hamas Hareketi, dünyadaki tüm onurlu ve özgür insanları Filistin halkıyla dayanışmaya devam etmeye davet ederek, zalim abluka kaldırılana kadar Siyonist işgal devletine baskı uygulamalarını istedi.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’ne dört yıldır uygulanan ablukanın hafifletildiği iddialarına rağmen geçtiğimiz günlerde “Gazze Şeridi’ne girişi yasak olan maddeler” listesi yayınlamıştı.

Yasak listesinin Gazze halkının zaruri ihtiyacı olan gıda, inşaat malzemesi, ev araç ve gereçleri ve benzeri temel ihtiyaç maddelerini içerdiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.