FilistinHaberlerOrtadoğu

Yaşasın Filistin Kafilesi yola çıktı

Avrupa, Amerika ve Malezya’dan katılımların olmasıyla uluslararası boyut kazanan “Yaşasın Filistin Kafilesi” dün İngiltere’nin başkenti Londra’dan İngiltere Parlamentosu önünden Gazze’ye doğru yola çıktı. Kafile, Gazze’ye karşı başlatılan vahşi ve barbar savaşın yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’ye ulaşmayı hedefliyor.

İnsan hakları aktivisti Zahir Peyravi dün (06 Aralık Pazar) yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları ifade etti: “İngiliz milletvekili George Galloway’ın başkanlık ettiği 80 araçlık kafile yola çıktı. Kafile önce Fransa’ya, daha sonra İtalya ve Yunanistan’a oradan da Türkiye’ye geçecek. Gazze’ye gitmek için yola çıkan kafileye geçilen ülkelerden birçok kişinin katılması bekleniyor. Kafile Türkiye’den sonra Suriye’ye, oradan Ürdün’e, Ürdün’den ise büyük bir gemiyle Akdeniz’i geçerek Mısır’ın Nuvayba’ limanına ulaşacak. Kafile bundan sonra kara yoluyla Gazze savaşının yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’ye girmeyi planlıyor.”

Kafile’de ilaç yüklü onlarca aracın yanı sıra 15 ambulansın da bulunduğunu belirten Peyravi, ambulanslardan her birine Gazze savaşında şehit olan sağlık personelinin isimlerinin verildiğini ifade etti.

Yaşasın Filistin Müessesesi daha önce de Gazze’ye iki kafile göndermişti. Birinci kafile Mart ayında, ikincisi ise Temmuz ayında Gazze’ye giriş yapmıştı.

Dün yola çıkan yeni kafile ise uluslararası bir boyut kazanması nedeniyle diğerlerinden farklıdır. Çünkü bu kafileye İngiltere’den olduğu gibi, Amerika ve diğer Avrupa ülkeleriyle Malezya’dan da insanlar katılmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (68) içerik yüklenmiştir.