HaberlerArabistanDünyaOrtadoğuYemen

Yemen akaryakıt gemilerine el konulması kınandı

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Temsilciler Meclisi, saldırgan Suudi koalisyonunun Yemen’e dizel ve akaryakıt taşıyan gemilere el koyma girişimini kınadı.

Yemen Haber Ajansı’na (Saba) göre, Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Temsilciler Meclisi, Pazar günü bir açıklama yayınlayarak Suudi koalisyonunun akaryakıt taşıyan gemilerin Hudeyde limanına girmesini yasakladığını ve bunun  BM izinlerine rağmen anlaşma hükümlerinin açık ihlali olduğunu aynı zamanda ateşkes ve tüm sözleşmelere ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu bildirdi.

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Temsilciler Meclisi’nden yayınladığı bildiride, Suudi koalisyonunun Yemen halkına karşı işlediği cinayetleri ve bu milleti zor durumda bırakmasını da kınayarak, bu eylemlerin enerji ve yakıtın kesilmesine yol açacağını bildirdi.

Yemen Temsilciler Meclisi ayrıca barış talep eden ülke ve kuruluşlara, ateşkes anlaşmasının hükümlerini, özellikle yakıt taşıyan gemilerin Hudeyde limanına girişi ve Sana’a Uluslararası Havaalanı’ndan uçuşların yeniden başlaması için işgalci koalisyon güçlerine baskı yapılmasını istedi. 

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.