ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Artık Askeri Açıdan Zayıf Bir Ülke Değil

Yemen ordusu ve Ensarullah Hareketi İHA birliği sözcüsü yaptığı açıklamada; Yemen artık askeri açıdan zayıf bir ülke değil ve düşman bizim artık eskisi gibi olmadığımızı bilmelidir. Yemen füze güçleri İHA’larla müdahalecilere ait üsleri tespit ettikten sonra, balistik füzelerini Batı sahiline fırlatmaktadır. İHA’larla yapılan tespit operasyonlarında değeri 1000 dolardan az olan aletler kullanılmaktadır, ifadelerini kullandı.

Yemen ordusu ve Ensarullah Hareketi Yemenli yetkililerin “füze yılı” olarak ilan ettiği bu yılın başında Arabistan’a yönelik füze saldırılarını ciddi oranda artırarak Arabistan’daki birçok hassas noktayı hedef aldı.

Ancak Yemen’in savunma gücü konusunda bu yıl dikkat çeken nokta, Yemen ordusu ve Ensarullah Hareketi’nin uzun mesafe uçabilen İHA’larla yaptığı operasyonlarda bazı noktaları hatta Arabistan topraklarındaki noktaları bile hedef alabilmesidir.

Yemenli güçler 11 Nisan’da İHA operasyonu düzenleyerek, Arabistan’ın güneyinde bulunan Asir bölgesindeki Abha havaalanını hedef aldı ve saldırı havaalanı yetkililerinin tedirgin olmasına neden oldu öyle ki Abha havaalanı uçuş yetkilileri füze ve İHA ortak operasyonundan dolayı yaşadıkları korku nedeniyle uçuşları iptal etmek ve Riyad, Cizan ve Cidde havaalanlarına yönlendirmek zorunda kaldılar.

2016 yılının sonlarında saldırgan İHA “Kasif-1” tanıtılmış ve Yemen Ensarullah Hareketi lideri Seyyid Abdulmelik el-Husi bu İHA’ların gelişeceğini ve daha uzun süre uçabileceğini vadetmişti, bugün Yemenlilerin bu vaatlerini yerine getirdiklerini görüyoruz öyle ki Kasif-1 İHA’sı ile Arabistan’ın güneyinde bulunan Cizan’daki Armaco petrol tesislerine defalarca saldırı yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.