İslami Davet

Yemen bataklığına saplanan Arabistan, İran’a karşı gündem saptırıyor

31 Ekim 2017 13:32

Yemen’in Suudi Arabistan’ın acımasız saldırılarına uğramasından 2 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, bu saldırıların hız kesmeden devam etmesi ise bu ülkeyi insani bir facia ile karşı karşıya getirmiş bulunuyor.

Fakat Suudi Arabistan rejimi Yemen bataklığına saplandığı bir dönemde Arabistan elebaşlığındaki koalisyon ile paralel olan ülke yetkilileri Yemen gerçekleri hakkında boş ve yalan iddialarını tekrarlayarak kendi hatalarını örtbas etmeye ve gündem saptırmaya çalışıyorlar.

Suudi Arabistan dışişleri bakanı Adil el-Cubeyr Pazar günü Riyad kentinde düzenlenen saldırgan Suudi koalisyona destek veren ülkeler toplantısında yaptığı konuşmada yine İran karşıtı temelsiz ve boş iddialarını tekrarlayarak, İran’ın yine yemenli milis güçlere destek vererek, Yemen krizinin barışçıl yollardan çözümlenmesine engel oluşturduğu iddiasında bulundu.

Yemen’e karşı Suudi Arabistan elebaşlığındaki saldırgan koalisyon ülkelerin genel kurmay başkanları ve dışişleri bakanları da yayınladıkları bildiri ile, Husilerin kendi füzelerini İran’dan aldıklarını, bu yüzden İran desteklerinin önünün alınması gerektiğini iddia ettiler

Adil Cubeyr yine umutsuz çırpınışları çerçevesinde SkyNews Arapça yayınına verdiği demeçte temelsiz ve boş iddialarını bıkmadan tekrarlayarak, İran’ın günümüz dünya toplumunda aktif bir ülke olmak istiyorsa, başka ülkelerin içişlerine karışmaması gerektiğini iddia etti. İşin ilginç yanı ise, bu iddiada bulunan Cubeyr’in dışişleri bakanı olduğu Arabistan yönetimi, Yemen yönetimini değiştirerek müstafi ve firari cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadi’yi iktidar yapmak istiyor ve onlar açısından bu, bir ülkenin içişlerine karışmak değildir herhalde.

İran İslam Cumhuriyeti, Suudi Arabistan’ın bögede son yıllarda yanlış, masraflı ve sonuçsuz siyasetlerine devam ettiğini, bu ülkenin uzak görüşlü olması, kendi sorumluluğu ve maslahatı gereği bölge gerçeklerini doğruca analiz etmesi ve her türlü tek yanlı siyaset ve inattan uzak siyaset izlemesi gerektiğini defalarca vurgulamıştır.

Riyad yetkilileri gerçekleri kabullenerek, kendilerinin iki alanda oyunu kaybettiklerini kabul etmeleri gerekir. İlk alan ister Suriye ve ister Yemen’de olsun kaybedecekleri vekalet savaşlarıdır. Zir bu savaşlar BAE gibi Arabistan etkisinde olan ülkelerin sorun yaşamalarına sebep olmuştur. Fakat kaybederek zararlı çıktıkları ikinci alan ise vekalet savaşı yürüterek savunmasız insanları katliam uğruna silah satın almak için milyarlarca dolar ülke parasını heba etmeleridir.

İngiltere kaynakları yayınladıkları son haberlerde, 2017 yılı ilk yarısında ingiltere’nin bir milyar 100 milyon Pound değerinde silah sattığını belirttiler. Amerika başkanı Donald Trump da Riyad yönetimi ile 110 milyar dolar değerinde silah satışı anlaşması imzaladı. Suudi Arabistan bu silahlarla binlerce sivil ve masum Yemenliyi katliam ederek, milyonlarcasını da açlık ve hastalık krizi ile yaşamaya mecbur kılmıştır.

Nitekim en-Necm el-Sagıb internet sitesi yayınladığı raporda, Yemen’de kolera ve menejit hastalığının yayılmasının, bu ülkede savunmasız insanlara karşı savaşta çıkmaza giren Amerika ve uşaklarının planı olduğunu belirtti.

Arap dünyasının tanınmış yazar ve yorumcu, Ray el-Yaum gazetesinin baş editörü Abdulbari Atvan da, Suudi Arabistan yetkililerin tahrip siyasetlerinin yorumunda şöyle yazdı:

Prens Bin Salman’ın yüksekten uçan görüşleri ve politikaları, münakaşa ve değerlendirmeyi gerektiriyor, zira çok önemli ve tehlikeli konuları kapsıyor.Prens Bin Salman’ın planları sadece ülke içinde etki etmeyecek, Yemen’de askeri saldırı gibi, bölgesel etkileri de olacaktır.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi’nin de vurguladığı gibi Riyad oturumunda yalan ve temelsiz iddiaların tekrarlanması, işledikleri çirkin cinayetlerin insanlık ve uluslararası sorumluluklarından hiçbir azaltmayacaktır.

Yemen bataklığına saplanan Arabistan, İran’a karşı gündem saptırıyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık