AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Yemen çatışmaları görüşme ile çözülmelidir

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, Yemen olaylarını değerlendirirken, İran’ın çeşitli zaman dilimlerinde Yemen halkı ve hükümetini desteklediğini ifade etti.
Hasan Kaşkavi bugün yaptığı açıklamada İran ve Yemen ilişkileri ve işbirliklerinin gelişmesi ve derinleşmesinin ortak çıkarlar ve bölge ile İslam dünyası çıkarlarını sağlamak doğrultusunda olduğunu, Tahran’ın Yemen ile ilişkilerini tüm siyasi, ekonomik, güvenlik ve kültürel alanlarda geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti.
İran dışişleri bakanlığı sözcüsü ayrıca iki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelerin çeşitli düzeylerde devam ettiğini, söz konusu görüşmeleri karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve Yemen güvenliğinin desteklenmesi doğrultusunda olduğunu belirtti. Kaşkavi İran’ın her zaman Yemen toprak bütünlüğü ve vahdetine destek olduğunu ifade ederken, bu konuları etkileyen sebeplerden endişeli olduğunu belirtti.
Kaşkavi ayrıca İran’ın Yemen’de çatışmaların devam etmesinin bu ülkenin maslahatına olmadığı görüşünde olduğunu, mevcut sorunların görüşme yoluyla çözümlenmesinden yana olduğunu ve bu bağlamda her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.