ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen çocukları katledenlerin cezalandırılmasını istedi

Yemen Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Azzi uluslararası camiadan Yemen’de çocukları taşıyan otobüsteki öğrencileri katliam eden canileri kınamakla yetinmemelerini, bu canileri tespit ederek cezalandırılmalarını istedi.

Suud rejimi ve müttefiklerine bağlı savaş uçakları geçen Perşembe günü Saad eyaletinin Zahyan kentinde öğrenci otobüsünü hedef aldı, saldırıda 55 masum çocuk hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı.

Olaya tepki gösteren Yemen Dışişleri Bakanı Yardımcısı Azzi, bu cinayetle ilgili uluslararası bağımsız araştırmanın derhal başlaması ve bu cinayette doğrudan veya dolaylı bir şekilde eli bulunan canilerin tespit edilerek adalete teslim edilmeleri gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Azzi, uluslararası yasaları, konvansiyonu ve ahlaki ve insani kuralları çiğneyen bu cinayet sadece Yemenli çocukları değil, aslında tüm beşeriyeti hedef aldığını vurguladı.

Yemenli yetkili Azzi Batı’nın bu cinayete karşı pasif tutumunu eleştirerek, BM güvenlik konseyinin bu olayla ilgili araştırma talebi aslında esas suçlu yani Arabistan’ı suçlu konumundan yargıç konumuna taşımak isteyen Amerika ve İngiltere’nin talebi olduğunu ve bir nevi BM genel sekreterini devre dışı bırakmayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.