ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Direnişi Suudi Arabistan’ı Ekonomik Dar Boğaza Sokuyor

Suudi Arabistan’da bütçe açığının rekor derecede artması üzerine bir dizi ekonomik tedbirler alınıyor. Bu çerçevede ilk olarak akaryakıt sübvansiyonlarının azaltılması konusunda karar alındı.

Ülke Kralı Salman başkanlığında bugün toplanan bakanlar kurulu, artan bütçe açığına çözüm bulabilmek için akaryakıt ve elektrikteki sübvansiyonların azaltılmasına karar verdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya kabine toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre akaryakıt ve elektrikteki sübvansiyonlar artacak. Ülkede yarından itibaren benzin, mazot ve elektrik fiyatlarının yüzde 40 artması bekleniyor.

Bunun yanı sıra bazı ürünlerde diğer Körfez ülkeleri ile işbirliği içerisinde katma değer vergisi uygulanabileceği de bildirildi.

Suudi Maliye Bakanlığı’nın bugün açıkladığı rakamlara göre ülkede yıllık 100 milyar dolarlık açık var. Bu rakamın 2009’dan bu yana en yüksek miktar olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan’da petrol gelirleri, bütçedeki gelir kalemlerinin yüzde 90’ını oluşturuyor. Sürekli düşen petrol fiyatları sebebiyle ülkede 2016 yılının da ekonomik olarak zor geçeceği ifade ediliyor

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.