ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Ensarullah Hareketi, Yemenlilerin el-Hudeyde’den çıkmasını reddetti

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri, Yemenlilerin el-Nudeydeyi boşaltmları teklifinin komik olduğunu ve kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri Abdul-Melik Husi, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği mülakatta, BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’e BM’nin Hudeyde liman kenti üzerinde gözetim ve lojistik rolünü reddetmediklerini, ancak bunun için Hudeyde’ye karşı saldırıların durması gerektiğini söylediklerini vurguladı.

Savaşzede Yemen’in gıda ihtiyaçlarının büyük kısmı Hudeyde limanı üzerinden tedarik ediliyor.

Kızıldeniz’de yer alan Hudeyde, 2014 yılından beri Ensarullah kontrolü altındadır.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon bu yılın başlarına doğru Hudeyde’yi Ensarullah’ın silah sevkiyatı için kullandığı iddiasıyla kuşatma altına aldı.

Geçtiğimiz ay; BAE, Suudi Arabistan ve kiralık güçleri, Hudeyde’ye karşı topyekun bir savaş başlattılar ancak bu stratejik kenti işgal etmeyi başaramadılar.

BM’nin Özel Temsilcisi Hudeyde’deki çatışmalara son vermeyi ve kontrolünün BM’nin gözetimindeki bir komiteye devretmeyi öngören bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Haberlere göre, bu düzenlemeler, Ensarullah’ın Hudeyde üzerindeki kontrolünü sürdüreceği anlamına geliyor.

Husi, Le Figaro’ya mülakatının devamında; Fransa’nın Suudi Arabistan ve BAE’ye silah satışıyla Yemen halkına karşı saldırılara katıldığını kaydetti.

Yemen savaşında şimdiye kadar 2200’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 10 bin insanın hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.