ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen güçleri, Suudi askerlerin mevzilerini hedef almaya devam ediyor

Yemen direniş güçleri füze ve top atışlarıyla Suudi Arabistan’ın güneyindeki Asir, Necran ve Cizan bölgelerindeki askeri mevzilerini hedef aldı. Saldırılar sonucu bazı Suudi askerler ve kiralık unsurları etkisiz hale getirildi.

El-Mesire televizyon kanalının haberine göre, Yemen ordusu ve halk güçleri, Suudi Arabistan’ın Asir bölgesindeki Suudi mevzileri top ve füze ile hedef almayı başardı.

Suudi askerlerin Cizan ve Necan’daki mevzileri de Yemen güçlerince hedef alındı.

Öte yandan Yemen keskin nişancıları, son iki günde Sudanlı askerler dahil en az 22 Suudi kiralık unsurunu etkisiz hale getirdiler.

Yemen direniş güçlerinin Cizan’ın Cebel Kayis bölgesine yaptığı top atışları sonucu bazı Suudi askerler öldü.

Öte yandan Yemen’in Hudeyde liman kentindeki sağlık kaynakları, bu ülkede krizin patlak vermesi konusunda uyarıda bulunarak, Suudi Arabistan’ın Hudeyde’ye saldırılarının sürmesi halinde, kente faaliyet yapan tek devlet hastanesinin de yakında tatil olacağı uyarısında bulundu.

Dünya Dağlık Örgütü de, Suudi koalisyonun Hudeyde kentine saldırıları sonucu 2 milyon 600 milyon insanın hayatının tehlikeye düştüğünü belirtti.

Bu arada, Yemen Ordu Sözcüsü, Hudeyde havaalanının tamamının Yemen ordusu ve halk komitelerinin kontrolünde olduğunu ve tamamen güven altında olduğunu bildirdi.

Yemen Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Şeref Lokman, yaptığı açıklamada: “Müdahaleci Suudi koalisyonun batı sahiline yönelik saldırısının gerçekte bir intihar girişimi olduğunu bildirerek, Hudeyde havaalanı tamamen güvenlidir ve Yemen ordusu ve halk komiteleri burayı tamamen kontrol altına aldı” ifadelerini kullandı.

Yemen Ensarullah hareketi siyasi ofis üyelerinden Dayf eş-Şami de yaptığı açıklamada Suudi liderliğindeki saldırgan koalisyon enformasyon bakanlarının Cidde şehrindeki oturumuna temasla, bu koalisyonun Yemen’e karşı psikolojik savaş girişiminin yenilgiye uğradığını belirterek ve bu oturumun da kendi yenilgilerini dikkatlerden uzak tutmak amacıyla düzenlendiğini bildirdi.

Son haftalarda stratejik el-Hudeyde limanını işgale kalkışan mütecaviz koalisyon güçleri büyük kayıplar vererek bu hedeflerine ulaşmayı başaramamışlardır. Müdahaleci Suudi koalisyon 13 Haziran Çarşamba günü Hudeyde limanını işgal etmek amacıyla bölgeye havadan, karadan ve denizden başlattığı saldırıda bugüne kadar büyük kayıplar verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.