ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Halkı, Suudi Hanedan Rejiminin Yayılmacı Politikalarını Protesto Ettiler.

Yemen Müslüman halkı Suudi hanedan rejiminin Yemen sınır bölgelerindeki şüpheli girişimlerini ve yayılmacı politikalarını artagelen bir şekilde protesto etmektedir. Yemen’in sınır kentlerinden biri olan Herz halkı cumartesi akşamı, Yemen ile Arabistan sınır bölgelerinde Suudi rejiminin ırkçı tutumunu ve ayırımcı duvar inşa etme girişimlerini protesto ettiler.

Yemen güvenlik güçleri de halka şiddet kullanıp, protesto eylemlerinin devam etmesini engellediler. Yemen güvenlik güçleri Pazar günü de Yemen’in Batısındaki El-Hedide ili halkının Suudi hanedan rejiminin ayırımcı duvar inşa etme girişimlerini protesto eylemlerini bastırmaya çalıştılar.

Yemen siyasi grupları ve şahsiyetleri Suudi hanedan rejiminin iki ülke arasındaki ayırımcı duvarın inşa edilmesinin uluslar arası hukuk ihlali olduğunu, Yemen yönetiminin bu girişimleri engellemek için harekete geçmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabe Mansur Hadi’nin Suudi hanedan rejiminin yayılmacı girişimlerine karşı şüpheli sessizliğinden dolayı Yemen halkı ve aşiret başkanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmaların çıkmasına yol açmıştır.

Suudi Arabistan rejimi, Yemen sınır bölgelerinde 2 bin Km ve 4 Metre yüksekliğinde bir duvar inşa etme kararı almıştır. Bu ayırımcı duvar elektronik denetim sistemleriyle donatılacaktır. Suudi rejimi işgal ettiği Yemen topraklarının bir kısmını denetiminde tutmak için böyle bir plan hazırlamıştır.

Suudi rejiminin yayınladığı yeni haritada, Yemen topraklarının bir kısmı, Arabistan toprakları olarak gösterilmektedir. Yemen’in devrik dikta rejimiyle Suudi rejimi arasında imzalanan Cidde anlaşması uyarınca Yemen’in topraklarının bir kısmı Arabistan’a devredildi. Fakat Yemen halkı bu işgal girişimini reddetmektedir.

Suudi hanedan rejimi Yemen’in Esir, Necran ve Cizran illerini uzun yıllardan beri işgali altında tutup, bu işgalini sürdürebilmek için, ayırımcı duvar inşa etmeye çalışıyor. Suudi rejimi ayrıca Yemen’in Hazerül-Mut bölgesini işgal planını da hazırlamakla kalmayıp, Yemenli bazı aşiretlerin liderlerini de satın alarak bu ülkedeki iç savaşı körüklemeye, Yemen’in Kuzey bölgesiyle Güney bölgesi arasında savaş çıkarmaya çalışmaktadır.

Amerika’nın işbirlikçisi Suudi hanedan rejimi Yemen’e askeri müdahaleleriyle yetinmeyip, Fars körfezi işbirliği konseyi aracılığıyla Yemen’e karşı siyasi komplolar düzenleyip, bu ülkenin iç işlerine karışıp, zayıf düşürmeye çalışmaktadır.

Suudi rejimi Yemen Müslüman halkının özgürlük ve demokratik devriminin başarılı olmasını engellemektedir. Çünkü yemen halk devriminin dalgaları Arabistan topraklarını da kavrayıp Suudi Hanedan rejiminin devrilmesine, bu ülke halkının özgürleşip, demokratik düzene kavuşmasına sebep olacaktır.

Buna ilaveten Yemen halkının özgürleşmesi halinde Suudi rejiminin işgal ettiği topraklarda geri alınacaktır.

Arabistan ve mukaddes topraklara egemen Suudi hanedan rejiminin Yemen ve Bahreyn Müslüman halkını bastırma ve dikta rejimleri destekleme girişimi, bölge ülkelerinin nefretini kazanmıştır. Arabistan Müslüman halkının istibdadi rejime karşı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi de devam etmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (25) içerik yüklenmiştir.