HaberlerİranOrtadoğuYemen

Yemen Hizbullahi Hareketi heyeti İran’ı ziyaret ediyor

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkelerinden sorumlu yardımcısı, Yemenli grupların görüşmeler sonucu Yemen halkının çıkar ve güvenliğini garanti altına almalarını temenni etti.

Tahran’da Muhammed el-Buheyti başkanlığındaki Yemen Ensarullah Hareketi heyeti ile görüşmesinde konuşan İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika ülkelerinden sorumlu yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran İslam cumhuriyetinin Yemen’le ilgili tutum ve siyasetlerinin her zaman Yemen halkının çıkarları doğrultusunda olduğunu ve Yemen krizinin sonlandırılması amacıyla Yemenli gruplar arasında siyasi görüşmelerden yana tavır ortaya koyduğunu bildirdi.

Abdullahiyan, dış müdahaleye derhal son verilmesi, çok yönlü bir ateşkesin hayata geçirilmesi ve Yemen insani ve ekonomi ablukasının kırılması ve uluslararası topluluğun üzerine düşen sorumlulukların yerine getirtilmesi zaruretini vurguladı.

Yemen heyeti başkanı da bu görüşmede, yemen iç savaşının sonlandırılması yönünde İran’ın sürdürdüğü çalışmaları takdir ederek, bu ülke direnişinin çok olumlu bir konumda bulunduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.