ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Hizbullahı Karşıtı Aktivist’ten İtiraf: Arabistan ve BAE, Yemen halkına karşı soykırım uyguluyor

Nobel ödüllü Yemen’li aktivist Tawakkol Karman, Suud rejimi Veliaht prensi Muhammed Bin Salman ve BAE Veliaht prensi Muhammed Bin Zayid Al-i Nehyan’ın Yemen’e yönelik soykırım başlattığına dikkat çektiği açıklamasında, söz konusu canilerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını istedi.

İrna’nın bildirdiğine göre Tawakkol Karman, kendi Facebook sayfasından yayınladığı yazıda, Suud- BAE koalisyonunun Yemen’de kendi şom politikalarını uygulamak amacıyla bu ülkeyi işgal etmek istediğini belirtti.

Yemen’li aktivist yazısının devamında uluslararası arenada tüm insan hakları aktivistlerinden Avrupa mahkemelerinde Bin Salman ve Bin Zayid’i yasal takibe almalarını isteyeceğini vurguladı.

Bilindiği gibi Amerika’nın desteğini arkasına alan Suud rejimi 2015 yılının Mart ayından itibaren Yemen’e askeri saldırı başlatırken, bu ülkeyi havadan, karadan ve denizden abluka altına almış bulunuyor.

Suudi savaş ittifakının Yemen’e düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 13 bin Yemen’li hayatını kaybederken, 10 binlercesi yaralanmış ve milyonlarca Yemen’li de mülteci durumuna düşmüştür.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.