ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Hizbullahı Suudi Kiralık Unsurlarının Mevzilerini Vurdu

Yemen ordusu ve halk güçleri komitesine bağlı füze birliği dün akşam bir adet kısa menzilli balistik füzesiyle Batı Kıya’dakki saldırganlar ve kiralık unsurların toplanma noktaları ve mevzilerini vurdu.

Yemenli bir kaynak, el Mesire’ye yaptığı açıklamada; füzenin tam isabetle hedefi vurduğunu açıkladı.

Bu arada Suudi savaş uçaklarının Yemen’in muhtelif noktalarına yönelik saldırıları sürüyor.

El Cezire televizyon kanalı, Yemen ordusu ve halk güçleri ile Suudi Arabistan’ın güneyinde çıkan çatışmada 4 Suudi askerin öldüğünü bildirdi.

Öte yandan, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona bağlı Ortak Olayları Değerlendirme Ekibi Sözcüsü Mansur bin Ahmed el-Mansur, Yemen’in Sada vilayetinde bir otobüse düzenlenen saldırıda ‘hataların yaşandığını’ kabul etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından kurulan inceleme kurulunun, Yemen’de Ortak Olayları Değerlendirme Ekibi Sözcüsü Mansur bin Ahmed el-Mansur, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlediği basın toplantısında; Sada vilayetinde çocukları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda hataların işlendiğini söyledi.

“Ortak kuvvetler komutanlığının bu hatadan dolayı pişmanlığını ifade ettiğini ve hatayı kabul ettiğini” belirten Mansur, koalisyon güçlerinin olayın müsebbipleri hakkında yasal işlem başlatması çağrısında bulundu.

Bu otobüsün meşru askeri hedef olduğunu ileri süren sözcü, “Otobüs hareket halindeyken sivillerden uzak bir mekana geldiğinde vurma emri verildi. Ancak o esnada yakın bir mesafede savaş uçağı bulunmadığından hedef o anda vurulamadı. Otobüs, sivillerin olduğu bir yerde durduktan sonra vurulmaması yönünde talimatlar verilmiş ancak söz konusu talimatlar geciktiğinden hedef vurulmuştur.” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.