HaberlerOrtadoğuYemen

Yemen İnkılab Yüksek Komitesi Başkanı, BM’nin Kararından Dolayı Memnun

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı, BM’nin Yemen temsilcisi İsmail Velit el-Şeyh’i değiştirmesini desteklediğini belirtti.

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Birleşmiş Milletler’in Yemen halkının istediğine kulak vererek birliğin temsilcisi Velit el-Şeyh’i değiştirme kararını desteklediğini belirterek twitter sayfasında şu paylaşımda bulundu: BM, Yemen halkının Velit el-Şeyh’i istememesi kararını dikkate alarak Yemen temsilciliğine el-Şeyh’in yerine başka birini atayacağını duyurdu. Biz, Birleşmiş Milletler’e şunu söylüyoruz; öyle birini atayın ki diğerinin yolundan gitmesin, Yemen halkına karşı bir tutum sergilemesin ve Arabistan’ın paralarının peşinde koşmasın. Eğer böyle biri atanırsa Yemen halkı onu destekleyecektir ve böylece müdahalelerin durması için müzakerelere başlanması konusunda umut ışığı doğabilir.

Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yayımladığı bildiride, BM Yemen özel temsilcisi İsmail Velit el-Şeyh’in Şubat ayında görevi bırakacağını açıkladı.

BM bildiride, Velit el-Şeyh’in yerine kimin atanacağına dair bir açıklamada bulunmadı. Velit el-Şeyh 2015 Şubat ayında Bin Ömer’in yerine atanmıştı.

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi başkanı Salih el-Sammad 5 Haziran’da ülkedeki aydınlarla yaptığı görüşmede, Velit el-Şeyh’in Yemen’e uygun bir temsilci olmadığını belirtmişti.

Salih el-Sammad şu ifadeleri kullanmıştı: Biz, bizimle maaşlarımızın ödenmesine karşılık el-Hadide limanını konusunda uzlaşması için Velit el-Şeyh’i göreve getiren BM Genel Sekreterine hep birlikte şunu söylüyoruz; temsilcisi olan bu kişi bugünden itibaren Yemen’de istenmiyor.

El-Sammad daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Eğer BM yeni bir temsilci göndermek istiyorsa, Yemen halkına saygılı ve tutarlı davranmalıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.