HaberlerİranOrtadoğu

Yemen katliamlarını şiddetle kınıyoruz

Tasua ve Aşura günlerinden herkese taziyelerini sunan Tahran Cuma Namazı Hatibi, Yemen müslümanlarına yönelik işlenen cinayetleri kınamakla, insan haklarına yönelik işlenen cinayetlerin en kara dosyasının Siyonist rejimine ait olduğunu vurguladı.

Bu haftanın Tahran Cuma Namzı Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi’nin İmamlığı’nda kılındı.

Hutbesinin başında Tasua ve Aşura günlerinden herkese taziyelerini sunan Ayetullah Hatemi, tarihi hadiselere ibret gözüyle bakmak gerektiğini söyledi.

Bugünkü hadiselerini Aşura hadisesine benzeten Ayetullah Ahmed Hatemi, bu hareketin kıyamet gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Hutbesinin bir bölümünde,“Eğer Fransa, Amerika, İngiltere, Munafikler, Şah yanlıları, rakkaseler gibi ülkeden kaçmış olanlar bir akıma destek veriyorsa, o akım kendine gelmeli”şeklindeki Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney’in beyanatlarına atıfta bulunan Tahran Cuma Namazı Hatibi, bu akımın Obama ve İran milletinin düşmanları aleyhine bildiri yayınlaması ve onları kınamasını istedi.

Yine İmam Ali Hamaney’e atıfta bulunan Ayetullah Hatemi, “Bu akım bildiri yayınlamazsa, kesinlikle işlerinde bir sorun vardır”dedi.

Hutbesinin devamında Hz.İsa(a.s)’in doğum gününe işaret ederek bu büyük peygamberi anan Tahran Cuma Namazı Hatibi, İran’daki hıristiyanlar gibi tüm dünya hıristiyanları da zulüme karşı bildiri yayınmaları gerektiğinin altını çizdi.

Tahran Cuma Namazı Hatibi Ayetullah Ahmed Hatemi konuşmasının başka bölümünde, Yemen’de işlenen cinayetlere temas etmekle, Yemenlilerin, Amerikalılar ve Suudi Arabistanlıların ateşinde yanmakta olduklarını, Muharrem ayında savaşmak haram olduğunu, bu cinayetler de bu ayda gerçekleşmekte olduğunu kaydetti.

Ayetullah Hatemi, Yemen hadisesine karşı uluslararası kurum ve kuruluşları, Arab Birliği ve İslam Konferansı Teşkilatı’nın tutumunu eleştirerek, bu ülkede işlenen cinmayetleri şiddetle kınadı.

Siyıonist rejiminin Filistin halkına yönelil işlemekte olduğu cinayetlere de değinen Ayetullah Hatemi, insan haklarına yönelik işlenen cinayetlerin en kara dosyasının Siyonist rejimine ait olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.