ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen ordu sözcüsü, İran tarafından Yemen’e silah gönderildiği iddialarını yalanladı

Yemen ordu sözcüsü, Suudi rejiminin İran tarafın’dan Yemen’e askeri silah ve teçhizatın gönderildiği yolundaki iddialarını yalanladı.

Yemen ordusu sözcüsü Şeref Galip Lokman bugün yaptığı açıklamada, Suudi rejiminin İran tarafından Yemen’e askeri silah gönderildiği iddiasının asılsız olduğunu ve bunun Suudi rejiminin Yemen’e cinayet saldırılarının sürdürülmesi yönünde bir bahane olarak kullanıldığını bildirdi.

Yemen ordusunun düşman’ın saldırısına karşı koyabilecek silah ve teçhizat birikimine sahip olduğunu belirten Lokman, Suudilerin Yemen’deki yenilgi ardına yenilgi almalarının ardından bu gibi uydurma suçlamalarla kendi yenilgilerini ört bas etmeye ve dünya kamu oyunu Yemen’deki cinayetlerinden saptırmaya çalıştıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de İran tarafından Yemen’e askeri silah ve teçhizat gönderildiği yolundaki iddialara tepki göstererek, Suudi rejiminin Amerikan uçakları ve silah teknolojisinde yararlanarak Yemen halkına yönelik soy kırım gerçekleştirdiği ve ülkenin alt yapısını viraneye çevirdiği bir ortamda bu iddiaların ortaya atıldığını bildirdi.

Kasımi, Yemen halkına karşı başlatılan Suudi rejimi katliamı ardından Batılı ülkeler tarafından Yemen’e silah satışlarında önemli artış olduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.