ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Ordusu, Deniz Operasyonlarını Durdurdu

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi başkanı Muhammed Ali el-Husi twitter sayfasında yaptığı paylaşımda; barış elde edebilmek amacıyla, ister Arap şahsiyetler tarafından önerilen girişim kapsamında ister BM Yemen özel temsilcisi ve barış destekçisi ülkelerin planının desteklenmesi doğrultusunda olsun, biz denizdeki çatışmayı sonlandırmaya hazırız ve diğer tarafları operasyonları belirli bir süre için durdurmaya ve bunu tüm cephelerde uygulanabilir bir şekilde uzatmaya davet ediyoruz.

Biz, Arap koalisyonunun da eğer gerçekten barışı istiyorlarsa, hem geçmişte hem de şuan kuşatmalar nedeniyle büyük sıkıntılara maruz kalan bu halk için bu kararı kabul etmelerini ve benzer bir adım atmalarını umuyoruz, çünkü Yemen krizi şuan dünyanın en büyük insanlık krizine dönüşmüş durumda.

Biz baştan beri yasak silahlar kullanılan, uluslararası kanunların ihlal edildiği ve sebepsizce silahsız sivillerin hedef alındığı bu müdahale karşısında Güvenlik Konseyi kararları kapsamında müzakere yoluyla sorunlarımızı çözmeye çalıştık. Bizler müdahalenin ilk gününden bugüne kadar tüm taraflarla çatışmaları durması ve ateşkes konusunda anlaştık ancak bu plan müdahaleci koalisyon tarafından göz ardı edildi, ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali el-Husi askeri operasyonların tüm cephelerde son bulabilmesi için planının Arap koalisyonu tarafından benzer bir tutumla karşılanmasına bağlı olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.